DSWorld → sportovní ohlédnutí
Atletika
Hodnocení atletické části soutěže ponecháme muži k tomu povolanému → Matěji Palatému, hlavnímu trenérovi: „Na právě skončeném Mistrovství světa sportovců s Downovým syndromem se české výpravě velmi dařilo. Ziskem čtyř medailí jsme překonali všechna očekávání a cíle, které jsme si vytyčili před začátkem šampionátu. Největší hvězdou českého týmu se stala zlatá koulařka a stříbrná ze štafety Veronika Nášelová. Dalšími medailistkami se staly Petra Maláková, Michala Petříková a Kateřina Loosová. Ostatním reprezentantům se také dařilo, v osobních rekordech brali umístění těsně pod stupni vítězů. Celý týden byl velice náročný na fyzickou, ale i na psychickou kondici celé atletické reprezentace. Proto nesmím zapomenout na obrovské poděkování celému atletickému týmu a to konkrétně Josefu Filipovi, Marku Dvořákovi, Anežce Součkové, Antonínu Nášelovi, Lence Mráčkové a Kláře Senohrábkové. Děkuji také všem fanouškům, rodičům a sourozencům našich sportovců za podporu a projevenou důvěru. Díky."
Stolní tenis
Hodnocení soutěží ve stolním tenisu nemůže začít jinak než připomenutím dvou zlatých medailí Dity Anderové, čímž Dita potvrdila roli (spolu)favoritky. Je to jednoznačně velký úspěch podtržený faktem, že Dita na turnaji neprohrála ani jeden zápas. Ditě tak patří po zásluze velká gratulace!
Pro Lukáše Jirufa byl turnaj především o první mezinárodní zkušenosti a porovnání výkonnosti s konkurencí. To bohužel ukázalo očekávané: relativně velký rozdíl ve výkonnostní úrovni v neprospěch Lukáše, kterému se na turnaji nepodařilo vyhrát žádný zápas a k vítězství bylo reálně daleko i v jednotlivých setech. Je na čem pracovat a to se týká jak Lukáše, tak možná trochu paradoxně i Dity, jak vysvětlí následující odstavec.
Faktem totiž je, že na mistrovství byla v porovnání s jinými turnaji o něco slabší konkurence vinou především absence francouzských hráčů a hráček, kteří patří ke špičce kategorie Down Syndrome. Tím byla kvalita mistrovství ovlivněna stejně jako sportovní hodnota jednotlivých umístění.
Organizačně se nám (snad s výjimkou neklimatizované herny s ohledem na vysoké venkovní teploty) podařilo připravit mistrovství na TOP úrovni, o čemž svědčí volně přeložená slova Nuna Machada, předsedy ITTADS, mezinárodní federace stolního tenisu pro sportovce s Downovým syndromem: „Soutěže ve stolním tenisu s účastí hráčů z osmi zemí byly fantastické. Soutěžní dny byly vhodně rozvrženy do pěti dnů a odehrály se v hale, která měla odpovídající parametry pro celou soutěž. Turnaj byl řízen a zajištěn zkušenými lidmi, kteří věnovali pozornost všem aspektům a detailům, které rozhodují o úspěšném zajištění celé akce. Můžete být hrdi na to, čeho jste dosáhli. Dobrá práce!"
Pavel Zahálka