Tisková zpráva po ukončení Mistrovství světa sportovců s Downovým syndromem

30.06.2022

Mistrovství světa pro sportovce s Downovým syndromem úspěšně zakončeno v Nymburku

27. června 2022 - Mistrovství světa v atletice a stolním tenisu pro sportovce s Downovým syndromem vyvrcholilo v sobotu 25. června ve Sportovním centru v Nymburku. Mistrovství bylo ve své kategorii premiérou světového šampionátu na území České republiky a premiéra to byla podle ohlasů zahraničních výprav organizačně velmi vydařená. Podobně vydařený byl šampionát pro českou reprezentaci, která se v konkurenci sto patnácti sportovců ze čtrnácti zemí Ameriky, Asie, Austrálie a Evropy rozhodně neztratila.

Český reprezentační tým, jehož barvy hájilo devět sportovců, získal celkem šest medailových umístění - 3x zlato, 1x stříbro a 2x bronz, což je vzhledem k početně nevelké sestavě velmi solidní bilance.

Atletické soutěže se uskutečnily na Atletickém stadionu Jana Železného v Mladé Boleslavi. Na běžeckém oválu a sektorech pro technické disciplíny se našim sedmi zástupcům dařilo a zisk jedné zlaté, jedné stříbrné a dvou bronzových medailí překonal očekávání vedení atletické výpravy, což potvrzuje hlavní trenér Matěj Palatý: „Na právě skončeném Mistrovství světa sportovců s Downovým syndromem se české výpravě velmi dařilo. Ziskem čtyř medailí jsme překonali všechna očekávání a cíle, které jsme si vytyčili před začátkem šampionátu. Největší hvězdou českého týmu se stala zlatá koulařka a stříbrná ze štafety Veronika Nášelová. Dalšími medailistkami se staly Petra Maláková, Michala Petříková a Kateřina Loosová. Ostatním reprezentantům se také dařilo, v osobních rekordech brali umístění těsně pod stupni vítězů.“

Turnaj ve stolním tenisu se odehrál v centru šampionátu v Nymburku. Úspěch dvoučlenné české reprezentaci zajistila zkušená Dita Anderová, která vyhrála obě soutěže, do kterých nastoupila. Díky tomu se stala dvojnásobnou mistryní světa! „Světový šampionát skončil díky dvěma prvním místům Dity Andrerové velkým úspěchem, jakkoliv se takový výsledek dal očekávat. Dita potvrdila roli favoritky v ženské dvouhře i ve smíšené čtyřhře, kterou ovládla ve dvojici se svým už tradičním spoluhráčem Joao Soldadem z Portugalska. Lukáš Jiruf zůstal bez výsledkového úspěchu, ale získal první mezinárodní zkušenosti, které ukázaly, na co je potřeba zaměřit další trénink,“ bilancuje Pavel Zahálka, garant stolního tenisu ČSMPS.

Šampionát skončil úspěchem i pro Český svaz mentálně postižených sportovců (ČSMPS), který organizoval celou akci z pověření a pod záštitou Sportovní unie pro sportovce s Downovým syndromem (SUDS), Mezinárodní atletické asociace pro osoby s Downovým syndromem (IAADS) a Mezinárodní asociace stolního tenisu pro osoby s Downovým syndromem (ITTADS). „Jsme upřímně rádi, že se světové mistrovství vydařilo po stránce sportovní i společenské. Zvláště si ceníme kladného hodnocení ze strany přímých účastníků, kteří nám své poděkování a uznání vyjádřili osobně na místě i prostřednictvím e-mailů po návratu domů. Děkujeme všem partnerům akce za podporu a také všem, kteří přispěli k úspěchu celé akce,“ hodnotí Daniel Pokorný, předseda organizačního výboru mistrovství.


Ke stažení ↓↓↓