Závěrečná zpráva z INAS Evropských letních her v Paříži

17.08.2018

Evropských her se zúčastnily reprezentační týmy z 23 zemí, v celkovém počtu 1000 účastníků. 

Soutěže proběhly v 8 sportech - cyklistice, plavání, tenisu, stolním tenisu, atletice, basketbalu, pozemním hokeji a veslování. Pétanque zde vystupoval jako sport ukázkový. Cyklisté a tenisté navíc měli vypsané svoje soutěže jako mistrovství světa.

Česká reprezentace byla jmenovitě zastoupena v těchto sportech: 

Cyklistika - Vladislav Gitller, trenér: Petr Gašpar.

Plavání - Adéla Miková, Vladimír Hlaváč, trenérky: Alexandra Müller a Alena Erlebachová.

Stolní tenis - Denisa Macurová, Jana Feixová, Marcela Červeňáková, Květoslava Telváková, Ondřej Vitvar, Jan Pokuta, Pavel Richter, Lukáš Schauer, trenéři: Andrea Macurová, Miloslav Macura.

Tenis - Ondřej Sedliský, Josef Hus, Jakub Jerhot, Jiří Humhal, trenéři: Jiří Jerhot, Pavla Vildová a Karel Humhal. 

Souhrnné hodnocení sportů 

Čeští sportovci přivezli z premiérového ročníku INAS letních evropských her celkem 12 medailí včetně dvou zlatých. Češi uspěli jak v individuálních závodech, tak mezi týmy. O oba nejcennější kovy se postaral plavec Vladimír Hlaváč, velmi úspěšným sportovcem je s pěti medailemi tenista Ondřej Sedliský, kdy jeho úspěchy jsou i v rámci celosvětové konkurence. 

Plavání

Hned první soutěžní den se česká výprava radovala z medaile, a to té nejcennější. Vladimír Hlaváč vybojoval tato umístění:
1. místo na 50 m volným způsobem 
1. místo na 50 m prsa
2. místo na 100 m prsa
2. místo na 50 m motýlek.

Do plavecké sbírky medailí přispěla i Adéla Míková:
3. místo na 400 m polohový závod. 

Tenis 

Nejúspěšnější z tenistů byl Ondřej Sedliský, který cenných kovů získal pět a potvrdil tak skvělou formu. Získal umístění v těchto soutěžích:
3. místo v rámci Mistrovství světa,
2. místo v rámci Mistrovství Evropy. 

Ve čtyřhře s Jiřím Humhalem:
3. místo v rámci Mistrovství světa,
2. místo v rámci Mistrovství Evropy. 

V týmech s Josefem Husem:
3. místo na Mistrovství Evropy 

Josef Hus (s Ondřejem Sedliským)
3. místo na Mistrovství Evropy (tým)
10. místo na MS (jednotlivci) 

Jiří Humhal vyhrál kolo útěchy.
Ve čtyřhře s Ondřejem Sedliským:
3. místo v rámci Mistrovství světa,
2. místo v rámci Mistrovství Evropy. 

Stolní tenis 

Mužský i ženský tým stolních tenistů získal bronzové medaile. V soutěžích dvouher a čtyřher odehráli naši stolní tenisté kvalitní a mnohdy velmi vyrovnaná utkání, ale na medaile bohužel nedosáhli. Utkání ve skupině se podařilo vyhrát Janu Pokutovi, Ondřeji Vitvarovi, Denise Macurové a Pavlu Richterovi. Tato vítězství však nestačila na postup ze skupiny a bohužel žádnému páru českých stolních tenistů se nepodařilo probojovat ze čtvrtfinále do semifinále v soutěžích čtyřher. 

Cyklistika

Mezi cyklisty měla Česká republika jediného zástupce. Vladislav Gitller v individuálním závodě na 15 km obsadil jedenácté místo a v silničním závodě na 66 km byl osmý v první polovině startovního pole.

Souhrnné hodnocení Evropských her

Negativní stránkou her bylo organizační zajištění, které bylo předmětem řady kritických připomínek od zúčastněných delegací. 

V Paříži se v době Evropských her také rozhodovalo o pořadatelství Evropských sportovních her 2022. Jedním z uchazečů byla i Česká republika zastoupená ČSMPS. Pořadatelství však získala konkurenční nabídka z Polska, takže uvidíme, jak se organizátorské role dalších velkých akcí zhostí australské Brisbane na Global Games 2019 a polský Krakov na European Games 2022. 

Evropské hry je možné z pohledu české reprezentace hodnotit jako úspěšné - získané úspěchy, sehrané týmy a vzájemná spolupráce předčily nedostatky, které hry provázely. Doufám, že u českých účastníků her budou s odstupem času převažovat ty pozitivní zážitky. 

Poděkování tímto patří všem účastníkům, sportovcům i trenérům, nejen za získané úspěchy, dobré rady trenérů, dlouhodobou přípravu, ale i za vzornou reprezentaci, týmovost, spolupráci a celkovou pohodovou atmosféru, která v českém týmu panovala. 

Lucie Francová