Anna Kostomlatská

Anna Kostomlatská je v ČSMPS plaveckým premiantem kategorie II2 a historicky prvním plaveckým reprezentantem ČSMPS na oficiální mezinárodní akci pořádané sportovním  svazem pro sportovce s Downovým syndromem (Sports Union for athletes with Down Syndrome). Dějištěm Aniččina debutu byla na podzim 2021 italská Ferrara, odkud si Anna přivezla "malé" medaile za umístění ve své věkové kategorii. A medaile to byly hned tři, všechny za prsařské disciplíny na tratích 50, 100 a 200 metrů.  

Aničku vyzpovídal v Praze 20. 11. 2021 Matěj Palatý podle otázek Zdeňka Klímy.

Ahoj Aničko, vím, že je sport tvým obrovským koníčkem a že život bez sportu by sis už asi nedovedla představit. Ke sportu ses dostala sama, nebo tě k němu přivedly kamarádky, spolužáci, některý učitel nebo někdo jiný?

Už od narození jsem byla vedena ke sportu, za to děkuji především svým rodičům. Jezdili jsme pravidelně na hory lyžovat a běžkovat, hrála jsem tenis, ale nejradši jsem vždy měla vodu, proto zvítězilo plavání.

Kdo ti v začátcích tvého sportování nejvíce pomáhal a byl tvoji oporou? Byl to někdo z rodiny nebo trenéři či učitelé?

Opět musím uvést rodiče, později, když už jsem sportovala v oddíle, tak trenérky a trenéři. Určitě nesmím zapomenout na učitele a učitelky ve škole, hlavně tělocvikáři.

Každé začátky jsou těžké. Platí to i pro sport. Co ti připadalo z počátku nejtěžší? Byla to psychická i fyzická zátěž nebo třeba náročnost tréninků?

S psychikou problém nemám, to spíš můj trenér závody plavání a tréninky hrozně prožívá :-). Občas mě po závodech nebo tréninku bolí celé tělo, ale už jsem si zvykla. Hlavně, aby zase nezavřeli bazény!!!

Jsi známá především jako vynikající reprezentantka v plavání, ale máš v oblibě i nějaké jiné sporty, kterým se věnuješ? Co se ti na sportu jako takovém nejvíce líbí?

Jak jsem již říkala, ráda lyžuji a hraji tenis. Sport mám ráda, protože mohu s někým soutěžit a vždy se snažím vyhrát. Taky mám hrozně ráda medaile, hlavně ty zlaté :-).

Který z plaveckých způsobů máš nejraději? A kterou plaveckou disciplínu?

Určitě plavecký styl prsa, ten mám nejradši. Na závodech plavu často také kraul. Nejradši mám kratší disciplíny, třeba 50 a 100 prsa, ale trenér mi často přihlašuje na závody i dvoustovky. Ty už docela bolí

V čem si myslíš, že je nutné, aby ses v plavání tréninkem ještě zlepšovala?

Trenér mi neustále připomíná obrátky a starty. Na ty se teď docela často zaměřujeme v tréninku. A že bychom měli ještě přidat nějaké tréninkové jednotky, ale už nevím kdy... Trénuji skoro každý den.

Máš nějaký speciální trik na trénování plavání, který nám můžeš prozradit? Třeba plavání proti proudům, plavání se zátěží, speciální příprava na suchu atd.?

Při tréninku často používáme pomůcky, třeba různé destičky nebo packy, taky mě hodně baví ploutve, připadám si rychlá jako ryba, při závodech ovšem myslím na své oblíbené youtubery, hodně mi to pomáhá :-).

Jaké jsou tvoje největší sportovní úspěchy, kterých si nejvíce ceníš, a na kterou sportovní akci vzpomínáš úplně nejraději?

Největším úspěchem byly určitě závody EuroTrigames v Itálii, kde jsem získala 3 medaile. Na tuto akci často vzpomínám, byla tam s trenérem velká legrace, a když jsme měli volný den, jeli jsme k moři. Jinak mám ráda všechny závody, jsou mnohem zábavnější než tréninky.

Čeho bys chtěla ve sportu ještě dosáhnout, co je tvým velkým cílem?

Moc ráda bych se zúčastnila paralympiády, možná bude pro naši kategorii zařazena v Paříži 2024, ale to se teprve uvidí. Ráda bych také závodila na Mistrovství světa, které mi vinou covidu uteklo.

Je nějaký sport, který jsi ještě nikdy nevyzkoušela a chtěla bys ho někdy zkusit?

Těch sportů, co jsem nevyzkoušela je ještě dost, ráda bych třeba skočila padákem, ale to asi není úplně klasický sport, prostě mě trochu láká adrenalinový sport.

Máš nějaký sportovní vzor, někoho, koho obdivuješ a chtěla bys být jako ona nebo on?

Chtěla bych být slavná jako mí oblíbení youtubeři Fizi a Lea :-) :-), můj trenér byl v mládí prý taky dobrý plavec, občas s námi při tréninku plave a já se ho snažím porazit, zatím je pořád o trošku rychlejší, ale já ho jednou porazím :-)

Tréninky máš ráda, nebo je bereš pouze jako nutnost, bez které by nebyly dobré sportovní výsledky?

Před tím, než zavřeli bazény a nemohli jsme plavat, tak se mi občas na trénink nechtělo, ale teď se na tréninky vždycky těším, hlavně, ať nám nezavřou bazén kvůli covidu..

Bylo někdy i takové období, kdy ses chystala sportu třeba i zanechat? Nějaký úraz, neúspěchy, psychické nebo fyzické přetížení atd.?

Takové období jsem neměla. Fyzicky i psychicky se cítím výborně :-). Výjimkou byl ten loňský a částečně letošní rok. To jsem musela být skoro pořád doma, chyběly mi tréninky, závody, škola a kamarádi.

Když se ti někdy nezadaří nějaký závod, jsi z toho smutná nebo i naštvaná, nebo tě to ba naopak motivuje k větším výkonům?

Mám ráda závody a medaile, takže když jsem v nějakém závodě třeba čtvrtá, tak jsem trošku naštvaná. Tohle mě motivuje k většímu úsilí na tréninku a v dalším závodě chci opět vyhrát a soupeřům to oplatit :-).

Dokážeš v pohodě přijmout prohru, nebo se s prohrou těžko smiřuješ?

Jak sem říkala, bývám trochu naštvaná, ale brzy mě to přejde, na bazéně je skoro pořád dobrá nálada a legrace :-) :-).

Máš i mezi soupeřkami nějaké kamarádky? Panuje na soutěžích pokaždé přátelská atmosféra, nebo je někdy spíše "dusno"?

Se soupeřkami nemám vůbec problém, většinou se soustředím sama na sebe a na závod. Jiné to je na tréninku, tam také soupeříme, ale jsme dobrá parta a pořád je legrace.

Kdo tě kromě trenérů, ještě někdo další podporuje a pomáhá ti? Je to někdo z rodiny, nebo nějaký sponzor atd.?

Určitě celá široká rodina a kamarádi. Když jsem byla na závodech v Itálii, hodně mi fandili a koukali na přenos na youtube, pokaždé mi po závodě přišlo spoustu gratulací a podpory. Největším sponzorem jsou stále rodiče :-).

Zbývá ti někdy čas i na tvé koníčky? Co tě kromě sportu baví, jaké máš koníčky?

Nejčastěji sleduji své oblíbené youtubery, občas jezdím na jejich srazy a tam zažiju spousty legrace a zábavy. Ráda chodím do kina, na procházky a jezdím na kole.

Procestovala jsi již několik zemí, kde se ti nejvíce líbilo? A kam by ses ještě ráda podívala?

Mám ráda vodu, takže se mi nejvíce líbí u moře, i když se trochu bojím žraloků, moc hezky bylo také naposledy na závodech v Itálii, bydleli jsme v centru krásného historického města Ferrara, když jsme měli volnou chvilku, chodili jsme s trenérem na procházky po městě. Určitě bych se chtěla jednou podívat do Ameriky.

Co si myslíš, že by se dalo ve sportu handicapovaných vylepšit?

Tomu moc nerozumím, ale mohlo by být více závodů a soutěží.

Máš nějakého maskota nebo nějaký rituál, který ti pomáhá vybojovat na závodech dobrá umístění?

Před závodem často sleduji své oblíbené youtubery a při závodě na ně myslím, hodně mi to pomáhá a i díky tomu jsem určitě rychlejší :-).

A poslední otázka. Kdyby ti dal třeba kouzelný dědeček možnost, aby sis splnila 3 přání, jaká by to byla přání?

Tak to je jasný, chtěla bych strávit celý víkend se svými oblíbenými youtubery, ale je jich víc než 3 :-) :-) :-).

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů ve sportovní kariéře, ale i v osobním životě.

Já také děkuji a přeji všem pevné zdraví. Anna


Přejeme Anně splnění všech přání - nejen těch youtuberských, ale také těch sportovních :-). A v plaveckém bazénu fandíme při zrychlování osobních rekordů a při snaze o zisk opravdu velké  mezinárodní medaile! 

Ať se daří, Anno!

Připravili: Matěj Palatý a Zdeněk Klíma (rozhovor) + Pavel Zahálka (ostatní informace), 16. 12. 2021