GLOBAL GAMES 2023 – CZE sportovci 

Dita Anderová

Na letošních Global Games 2023 nás bude reprezentovat i jedna z našich nejúspěšnějších a nejzkušenějších reprezentantek, stolní tenistka Dita Anderová. Na GLOBAL GAMES 2019 v Austrálii si s francouzskými spoluhráčkami dokráčela pro týmové stříbro a v soutěži jednotlivkyň vybojovala cenný bronz. V tom stejném roce na EUROPEAN CHAMPIONSHIPS DOWN SYNDROME ve Finsku vybojovalo dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Z další významné akce SUDS OPEN EURO 2021 TRIGAMES přivezla stříbrnou medaili za soutěž týmů a bronzovou medaili za smíšenou čtyřhru. Ani šampionát pořádaný našim svazem v roce 2022 s názvem DOWN SYNDROME WORLD CHAMPIONSHIPS neopustila bez medaile. Tentokrát to byly dvě zlaté. Na GG 2023 ve Francii ji můžeme vidět soutěžit v kategorii II2 ve dvouhře, čtyřhře a ve smíšené hře.


Vladislav Gittler

Jeden z našich nejzkušenějších reprezentantů v cyklistice Vladislav Gittler na těchto světových hrách zabojuje o co nejlepší umístění v silniční časovce na 15 km jednotlivců, pak i časovce na 15 km družstev a v silničním závodě na 60 km. V roce 2017 vybojoval na MČR v horské cyklistice 1. místo, které v roce 2018 úspěšně obhájil. MČR v horské cyklistice v roce 2021 ukončil na 2. místě. Svoje kvality převedl i v silniční cyklistice, kdy na MČR v roce 2019 vybojoval 2. místo, v roce 2021 3. místo a v roce 2022 si vyjezdil 1.+ 2. místo. V roce 2022 se v anketě Sportovec roku ČSMPS umístil na 3. místě (umístění – 2. místo na ME v časovce dvojic a 3. místo na MS). Na posledních GLOBAL GAMES 2019 v australském Brisbane skončil v časovce dvojic se svým kolegou Robertem Puddu na 4. místě. V kategorii jednotlivců vybojoval 10. místo, ale v tomto závodě se s Robertem Puddu postarali o závodníka z Izraele, kterému v plné rychlosti vběhl pod kolo klokan. Nejenže okamžitě poskytli první pomoc, ale počkali u zraněného závodníka až do příjezdu záchranářů a závod oba ještě dokončili. Na loňských VIRTUS EUROPEAN SUMMER GAMES 2022 i přes různé obtíže získal Vladislav 9. místo a bronzovou medaili za místo 3. 


Jan Holub

Nějakou, jistě zaslouženou medaili z GG 23 by si rád z místních bazénů "vylovil" náš zkušený plavec Jan Holub, který se jako vždy na soutěže velmi pečlivě připravoval. Je členem SO UNO Ústí nad Orlicí, ale trénuje hlavně v Brně, pod hlavičkou SK Kontakt Brno. Poprvé v necelých 16 letech již závodil na MČR mentálně postižených plavců a v roce 2018 absolvoval MČR v paraplavání, kterého se zúčastnili plavci s různým druhem postižení. Je dlouholetým účastníkem závodů Česko – slovenského poháru, které jsou určeny pro plavce z ČR a SR, ale i jiných zemí EU. I v těchto soutěžích dosahuje vynikajících výsledků. Od roku 2020 má Honza dokončenou registraci k mezinárodním závodům do kategorie sportovců s PAS, což mu zvyšuje možnosti účasti na většině domácích i zahraničních šampionátů. Je mnohonásobným držitelem titulů mistra ČR a v roce 2021 se stal i ambasadorem paralympijské výzvy, kterou organizoval Český paralympijský výbor. Pravidelně se účastní MČR ČSMPS i Zimního MČR a vždy je medailově velmi úspěšný. To stejné platí i o jeho každoročních výkonech na Letních evropských hrách handicapované mládeže Emil Open. K dalším velkým Honzovým úspěchům patří i účast na VIRTUS WORLD SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2021 ve Francii, odkud si přivezl 8 stříbrných a tři zlaté medaile. Ani nejvýznamnější akce roku 2022 pořádaná mezinárodní federací Virtus, s názvem VIRTUS EUROPEAN SUMMER GAMES, nezaskočila Honzu nepřipraveného, ba naopak. Vyplaval si bronzovou medaili na 800m VZ a několik osobních rekordů, také splnil několik limitů, vypsaných pro účast na letošní GG. Na Global Games 2023 se Honza pokusí o úspěch v motýlku (50m, 100m, 200m), volném způsobu (50m, 100m, 200m, 400m) a polohovce (200m).


Anna Kostomlatská

Anně je 25 let a je členkou klubu SK Impuls Praha a v reprezentaci ČR ČSMPS je již třetím rokem. Za tu dobu absolvovala 2x mistrovství Evropy, kde získala mezi ženami 2x4. místo na prsových tratích. Pro Aničku se jedná o první účast na Global Games. Ve svém věku je na vrcholu svých sil a očekáváme minimálně postup do finálových klání. Anna startuje v prsařských disciplínách na 50, 100 a 200 metrů. Jejím trenérem je Matěj Palatý.


Veronika Nášelová

Veronika je členkou České federace sportovců s Downovým syndromem, z.s. (ČeFeS Down). V roce 2022 se na domácím mistrovství světa v atletice, které se konalo v Mladé Boleslavi, stala mistryní světa ve vrhu koulí. Řadí se mezi největší adeptky na medaili v českém týmu. Trénuje se svým otcem Antonínem Nášelem v Holešově. Pro devatenáctiletou Veroniku se jedná o první účast na Global Games, kde bychom ji měli vidět v disciplínách - vrh koulí, oštěp a triatlon.


Michala Petříková

Součástí naší atletické výpravy na Global Games budou i 2 sportovkyně z České federace sportovců s Downovým syndromem. Jednou z nich je velmi nadějná Michala Petříková, která týden před zahájením těchto her oslaví své 17. narozeniny. Kromě poslouchání hudby a hraní na kytaru se stala i atletika jejím velkým koníčkem. O tom svědčí i její výsledky v této "královně sportu." Na 1. Mistrovství ČR v atletice sportovců Downovým syndromem, které se uskutečnilo 24. září 2022 v Praze, vybojovala 3 zlaté medaile (běh 100 m, běh 200 m a skok daleký). Ve vrhu koulí dosáhla na pěkné 4. místo. Na 1.  Halovém Mistrovství ČR v atletice sportovců s Downovým syndromem, které se konalo 25. března také v Praze, vybojovala opět 3 zlaté medaile (běh 60 m, běh 200 m a skok daleký). Výkony ve vrhu koulí stačili opět na 4. místo. Z MS sportovců s Downovým syndromem, které se uskutečnilo v Nymburku a v Mladé Boleslavi v roce 2022 si přivezla stříbrnou medaili za štafetu na 4x100 m a bronzovou medaili za atletický trojboj, což je specifická disciplína pro sportovce s DS, která se skládá ze sprintu na 100 m, skoku do dálky a z vrhu koulí. Právě v této disciplíně nás bude reprezentovat na nastávajících hrách. K tomu bude soutěžit v běhu na 200 m a ve skoku do dálky. 


Matyáš Potměšil

V cyklistických disciplínách nás kromě Vladislava Gittlera bude reprezentovat i Matyáš Potměšil. Tento závodník nemá ještě takové bohaté sportovní zkušenosti na mezinárodním cyklistickém poli jako jeho kolega, ale dá se předpokládat, že spolu v boji o medaile vytvoří výbornou dvojku. Pro Matyáše budou tyto světové hry navíc velkou příležitostí zvykat si na atmosféru soutěží a případně se v průběhu závodů naučit nějaké nové cyklistické taktiky. Matyáš se zúčastní silniční časovky na 15 km jednotlivců, pak i časovky na 15 km družstev a silničního závodu na 60 km.


Magdalena Sailerová

Magda je členkou AK Škoda Plzeň (atletika) i SK SOKOL Špičák ( alpské lyžování) a patří mezi nejvšestrannější sportovkyně. Má již nasbíráno i mnoho zkušeností a vítězných trofejí. Na Virtus World Championships v Polsku v roce 2021 získala v atletických disciplínách dvě stříbrné medaile za běh na 100 m a za atletický triatlon. K tomu ještě přidala zlato za skok do dálky. Ve stejném roce v Itálii na Eurotrigames vybojovala v tenise dvě zlaté medaile (dvouhra + smíšená čtyřhra). V atletice k tomu přidala bronzovou medaili za atletický triatlon a dvě čtvrtá místa za skok do dálky i běh 100 m. Z Letních Evropských her Emil Open Brno si přivezla zlato za běh na 100 m a stříbro za skok do dálky. Celý rok 2022 bojovala bohužel se zraněním, ale v tomto roce 2023 se již do sportovních aktivit plně zapojila. V alpském lyžování na Virtus Championships v rakouském Seefeldu si vyjela páté místo v obřím slalomu a dvě šestá místa za slalom a super obří slalom. Na letošních Global Games bude Magdalena soutěžit v atletických disciplínách – běhy 100 m, 200 m, 800 m a hod oštěpem. Na tenisových dvorcích se představí ve čtyřhře, smíšené čtyřhře a ve dvouhře.