Jan Holub - plavec

Plavec autista. Právě tak se Jan Holub představuje na svých webových stránkách, kde se o Honzově sportovní kariéře můžete dočíst mnoho zajímavého.

Díky svému sportovnímu příběhu byl Honza Holub zařazen mezi ambasadory projektu Paralympijská výzva, což bylo pro Honzu velkým oceněním, kterého si právem velmi cení.

Další informace o Honzovi se dozvěděl Zdeněk Klíma, který si s Honzou a jeho maminkou povídal v Brně 17. 12. 2020. 

O tobě je známo, že od malička rád sportuješ. Ke sportu tě přivedl někdo z rodiny, nebo kamarádi či někdo ze školy?

Od útlého mládí jsem byl zvyklý hodně sportovat s rodiči a se sestrou, ve škole jsem pak byl motivován paní učitelkou, která mi pak dělala i trenérku.

ZK: Co bylo pro tebe z počátku nejtěžší? Byla to náročnost tréninků, psychická i fyzická zátěž prvních závodů, nebo něco jiného?

Naštěstí čím víc mi něco nejde a nedaří se mi, nebo je něco hodně těžké, tím víc se donutím makat, takže jsem neměl v začátcích žádné potíže.

Máš nějaký sportovní vzor? Někoho, koho si jako sportovce vážíš a chtěl bys být alespoň v něčem jako on?

Ano, mým velkým vzorem je hokejista Jaromír Jágr. Vážím si ho pro jeho sportovní elán, pečlivost v přípravě i pro jeho skvělou povahu. Měl jsem možnost se s ním i osobně setkat, velmi rád na to vzpomínám, dobře jsme si rozuměli a na památku mi daroval podepsanou hokejku se slovy "Na, to máš Honzo na památku a neutop se". Že má i smysl pro humor, to se mi také moc líbí.

Tvým nejoblíbenějším plaveckým způsobem je kraul. Zaměřil ses však i na zlepšování motýlka. Už jsi s výsledky spokojen nebo je třeba tento způsob ještě vylepšit?

Už je to mnohem lepší, ale chtěl bych to ještě zdokonalit, abych byl úplně spokojený. Makám na tom i nadále.

Kromě tréninku v bazénu se každodenně připravuješ i ve výborně vybavené posilovně přímo doma. Ale také vím, že jako jednu z tréninkových metod používáš i plavání v rybníku, když je led, tak se alespoň otužuješ. Platí to i teď, týden před Vánocemi?

Ano, stále se chodím otužovat, a když je ledu málo, tak i plavu. Moc mi to pomáhá a baví mně to. Naposledy jsem byl předevčírem.

Co považuješ za svůj největší sportovní úspěch?

Raduji se vždy ze všeho, co se mi podaří, ale velkou radost mám ze svých 12 mistrovských titulů a z velmi zdařilých výsledků na Československém poháru v Sokolově, konaném v září 2020.

Čeho bys chtěl ještě ve sportu dosáhnout?

Chtěl bych se jednou zúčastnit a vyhrát nějakou medaili na Global Games.

Byly někdy chvíle, kdybys nejraději sportu nechal? Nějaký úraz, neúspěchy apod.?

Zatím mě naštěstí nic takového nepotkalo, nikdy jsem o tom naštěstí neuvažoval.

Poznámka: Honzova maminka říká, že přestože se někdy nedaří, Honza to bere jako nějakou výzvu a o to víc pak zabojuje.

Máš i mezi soupeři nějaké kamarády?

Ano, mám hodně kamarádů, fandíme si vždy navzájem, zatím jsem se s nějakým nepřátelským chováním ze strany soupeřů nesetkal, je to pokaždé jen taková zdravá rivalita.

Kdo tě kromě rodiny nejvíce podporuje a pomáhá ti?

Všichni kamarádi a známí nejen z Ústí nad Orlicí nebo z Brna, ale i odjinud, tím, že mi fandí. Částečně mě podporuje i firma TEPVOS z Ústí nad Orlicí.

Zvládneš dohromady školu, tréninky a třeba i další zájmy? Máš nějaké koníčky?

K mým největším koníčkům patří hokej, jsem jeho vášnivý fanda, na hokejové zápasy chodím moc rád. Také se zajímám o vše, co se týká Egypta. Mám rád knihy, filmy i pořady o Egyptě, prostě vše, co s Egyptem souvisí.

Jakou rád posloucháš hudbu?

Nejraději poslouchám hudbu skupiny Kabát a jako zpěváka mám moc rád Pepu Vojtka, právě z této hudební skupiny.

Který je Tvůj oblíbený film?

Rád se dívám na filmy Harry Potter, Piráti z Karibiku, Jurský park, Transformers, nebo na seriál Spider Man.

Které jídlo ti nejvíce chutná?

No, snažím se udržovat svoji váhu, tak se nepřejídám, ale když je nějaký důvod k oslavě, mým nejoblíbenějším jídlem je vepřový steak a krokety, to mám opravdu nejraději.

Kterou zemi bys rád navštívil?

Rozhodně bych moc rád navštívil Egypt, to bych byl šťastný.

Máš nějaký sen, nějaká přání?

Ano, mám velké přání, souvisí to opět s mým koníčkem, chtěl bych strávit alespoň deset dní v Egyptské Amarně a prohlédnout si všechny památky a zažít i tu atmosféru naživo, ne jenom z televize nebo z knih.

Děkuji za rozhovor.

Honzovi přejeme, aby si udržel nadšení a cílevědomost, které by ho mohly dovést k jeho vysněným sportovním i nesportovním cílům. Hodně štěstí při cestě na Global Games i do Egypta! 

Ať se daří, Honzo!

Připravili: Zdeněk Klíma (rozhovor) + Pavel Zahálka (ostatní informace), 25. 12. 2020