INAS MS v lyžování potvrdilo české "alpské" talenty

08.03.2018

Dnešní na aktuality bohatý den zakončí ohlédnutí šéfů lyžařské reprezentace Karla Krause a Pavla Svobody za INAS Mistrovstvím světa v alpském a klasickém lyžování v polském Zakopane. Kompletní zpráva je uvedena v příloze, zde celkové hodnocení:

Celkově hodnotíme výpravu jako velice úspěšnou především ve sjezdovém lyžování, kde se začíná sčítat tréninková morálka mladých sportovců, pravidelná trénovanost a touha po vítězství. Paradoxně byl v letošní sezóně nejslabší Petr Novák, nejzkušenější závodník. Ovšem dohnalo ho tréninkové manko a také mentální problém s odvahou riskovat. Tým je velice perspektivní.

Rozhodně musíme ale konstatovat, že prognózy trenérů z Dolního Lánova, ohledně klasického lyžování, z let minulých se bohužel naplnily - odrostla jedna generace, maximálně úspěšná 15ti letá éra mnoha závodníků a není, kdo by navázal. Přitom současní 2 reprezentanti jsou opravdu to nejlepší, co máme, prokázalo to jasně i MČR 2018. Přitom navíc na světové úrovni skokově obsadili jednoznačně čelní příčky běžci z Ruska, kteří v minulosti nejezdili, či s jedním závodníkem, letos dosadili 5 naprosto špičkových lyžařů. Jim zdárně sekunduje Polsko a 1 Estonec. Naopak Japonci vyklidili pozice, kromě nedostižných výše jmenovaných se i oni potýkají s generační výměnou.

Z pořadatelského hlediska nelze nic vytknout. Šampionát byl prost okázalosti, ceremoniály byly dostatečně důstojné a hlavně - přiměřeně dlouhé, s ohledem na vysoké mrazy s maximálně stručnými a efektivními projevy. Hotel poskytoval veškeré zázemí, vzdálenost sportovišť optimální. Zakopané je krásné město s tatranskou architekturou, značnou novou (a nákladnou) výstavbou. Celé město má sportovní duch. Alpské disciplíny se odehrály v malém středisku Suche, místní lyžařský oddíl si s organizací hravě a bezproblémově poradil.