DSWorld → české atletické medaile
Atletika
Atletická část, soustředěná do tří závodních dnů, zahájila své soutěže na Atletickém stadionu Jana Železného v Mladé Boleslavi. Lehce obávaný transport z Nymburka do místa atletických soutěží a zpět dopadl na jedničku, stejně jako celý závodní den.
Pomyslnou jedničku si z Mladé Boleslavi odvezl na nymburskou základnu také český atletický tým, vždyť zisk tří medailí suverénně překonal všechna očekávání!
Pro stříbrné medaile si na atletickém oválu zaběhl kvartet Veronika Nášelová, Kateřina Loosová, Petra Maláková a Michala Petříková ve štafetě na 4 x 100 metrů. V dramatickém finiši porazily naše atletky na cílové šachovnici dívky z Polska a týmová radost mohla propuknout!
Ke štafetovému stříbru přibyly na české konto ještě 2 medaile, obě bronzové. Zasloužily se o ně Petra Maláková v hodu oštěpem a Michala Petříková v atletickém trojboji, speciální disciplíně pro sportovce s Downovým syndromem, která se skládá ze sprintu na 100 metrů, skoku dalekého a vrhu koulí. K medailovým umístěním přidaly další kvalitní výkony a umístění i další čeští reprezentanti, kteří se zapojili do prvního dne atletických soutěží - David Vodstrčil, Barbora Jíchová.
Program prvního dne byl zakončen přímo na atletickém stadionu medailovými ceremoniály. ALE to nebylo vše - naprosto speciální tečka za celým dnem patřila muži, jehož jméno nese atletický stadion v Mladé Boleslavi. Jan Železný, legenda českého sportu a světového oštěpu, předal medaile přímo v Nymburku nejlepším oštěpařům a oštěpařkám! Partnerkou Jana Železného při předávání byla Nikola Ogrodníková, česká reprezentantka v hodu oštěpem.
Stolní tenis
První den soutěží ve stolním tenisu Mistrovství světa pro sportovce s Downovým syndromem byly odehrány soutěže OPEN týmů mužů. Slovo OPEN v tomto případě signalizuje, že za jeden tým mohou nastoupit hráči z různých zemí a díky tomu se do soutěže mohl zapojit i Lukáš Jiruf, jediný český hráč na mistrovství. Do soutěže byly přihlášeny čtyři týmy - tři z nich ryze národní a jeden OPEN tým. Národní týmy obsadily v konečné tabulce všechna medailová místa; na Lukáše se spoluhráči z Argentiny a Mexika tak zůstalo místo čtvrté, a to i přes výhru nad týmem Itálie. Vítězi se stali hráči z Portugalska před týmy Itálie a Turecka.
Pavel Zahálka