GLOBAL GAMES 2023 – zhodnocení

15.06.2023

Šestý ročník Global Games se uskutečnil od 4. do 10. června 2023 ve francouzském městě Vichy a jednalo se o jednu z nejvýznamnějších soutěží pro sportovce s mentálním postižením. Osm reprezentantů České republiky bojovalo o co nejlepší umístění v atletických disciplínách, cyklistice, plavání a stolním tenise.

Na tenisových kurtech jsme bohužel nemohli vidět Magdalenu Sailerovou, která byla na letošních Global Games jedinou přihlášenou zástupkyní ženského tenisu. Proto byl turnaj žen zrušen.

Atletky vstoupily do soutěží úspěšně hned v úvodních disciplínách. Michala Petříková získala stříbrnou medaili ve trojboji a další dny k tomu přidala 4. místo ve skoku dalekém i 6. místo na 200 m. Veronika Nášelová se dočkala bronzové medaile ve vrhu koulí. V oštěpu vybojovala 4. místo a neztratila se ani v trojboji, kde získala 5. místo. Magdalena Sailerová běžela finále na 100 m a v něm vybojovala 7. místo. Běžela i dvoustovku, ve které skončila na 8. místě.

Naši cyklisté Vladislav Gittler a Matyáš Potměšil i přes velkou konkurenci lépe technicky vybavených soupeřů získali v závodu týmů na 15 km celkové 10. místo. Matyáš Potměšil obsadil ještě v silničním závodě jednotlivců na 60 km 23. místo a v časovce jednotlivců bral 22. místo. Vladislav Gittler skončil v časovce jednotlivců na místě 20.

Plavkyně Anna Kostomlatská obsadila 7. místo ve finále 100 m prsa. Jan Holub se ve světové konkurenci plavců také neztratil a na 50 m motýlek obsadil 15. místo. Na 200 m volný způsob vybojoval 12. místo a na 200 m motýlek postoupil do finále, které zaplaval v osobním rekordu a zasloužil si 6. místo. Navíc ještě přidal 11. místo na 100 m motýlek, 13. místo na 50 m volný způsob, 15. místo na 100 m volný způsob i 12. místo na 400 m volný způsob.

Ve stolním tenise nás reprezentovala Dita Anderová, která ve dvouhře vybojovala bronzovou medaili, ke které později přidala i medaili stříbrnou za týmovou soutěž.

Celková medailová bilance českého týmu je 2x stříbro a 2x bronz.