Global Games: Konečně medaile pro Česko!

18.10.2019

Zdroj www.paralympic.cz   

Stolní tenistka Dita Anderová se v Austrálii postarala o první dva medailové úspěchy pro české národní barvy. Na Global Games si s francouzskými spoluhráčkami dokráčela pro "mezinárodní" týmové stříbro a v soutěž jednotlivkyň vybojovala cenný bronz.

Ačkoliv stolní tenisté museli na Global Games na poslední dva dny vyklidit dosavadní působiště ve sportovním komplexu Sleeman, a uvolnit halu pro závěrečné boje basketbalového turnaje, i v náhradní, menší, špatně větrané a v podstatě bez tribun, se hrálo podle stávajících českých not. Kvarteto Denisa Macurová, Jana Feixová, Ondřej Vitvar a Jan Pokuta statečně, ale marně bojovalo o postup do play-off, tentokrát ve čtyřhře a mixu. Ale pátá členka reprezentačního výběru, Dita Anderová, ve speciální kategorii jen pro sportovce s Downovým syndromem, brala dvě medaile - stříbro a bronz! Zatím jediné cenné kovy pro českou výpravu.

O první se ale v mnoha ohledech výrazně zasloužili i Francouzi. Pomohli prosadit, že jeden z týmů v soutěži ženských družstev bude "mezinárodní" - a francouzské "béčko" v něm doplní právě Češka Dita Anderová. Ta podanou ruku neodmítla a klíčovým bodem ve dvouhře pomohla k vítězství nad Egyptem, což v konečném hodnocení znamenalo zisk stříbrné medaile za prvním družstvem Francie.

O den později se Anderová radovala znovu, na výše zmíněné náhradní adrese. A medaile, byť bronzová, byla asi cennější. Získala ji totiž v individuální kategorii, dvouhře žen s Downovým syndromem. A na cestě za velkým úspěchem musela překonat i zdravotní problémy. Právě ty ji s největší pravděpodobností připravily o první místo ve skupině a snazší soupeřku v semifinále. Česká stolní tenistka totiž úvodní zápas s papírově "slabší" z Francouzek prohrála, aby následně porazila jinou, výše nasazenou, v době, kdy si odpočinula a vzpamatovala se z nepříjemných pocitů a horší koncentrace na hru. V přestávce mezi zápasy zregenerovala, najednou se ke stolu s pálkou v ruce objevila úplně jiná Dita Anderová, která rychlou hrou a přesnými, nekompromisními údery, smetla favorizovanou soupeřku jednoznačně 3:0.

V semifinále se postavila proti třetí ze čtyř stolních tenistek ze země galského kohouta. A tentokrát už Anderová i přes velkou snahu tahala za kratší konec pomyslného provazu, nicméně, podle regulí soutěže, a jako poražené semifinalistka, brala automaticky bronz.

Zásluhou Dity Anderové si tak Česká republika připsala do medailové sbírky z Global Games v australském Sydney první medaile - stříbrnou a bronzovou.