Připraveni zazářit jsou i další sportovci

03.12.2020

Tváří kampaně Českého paralympisjkého týmu je samozřejmě nejen Denisa Macurová, ale také další úspěšní sportovci, kteří jsou členy svazů odpovídajících typu jejich postižení. Naši úctu a pozornost a podporu si jistě zaslouží i oni!    

Pavel Zahálka, zdroj: www.paralympic.cz   

Vendula se narodila s vrozenou vadou, která se projevila až v šesti měsících věku. Od svého jednoho roku rehabilitovala zejména Vojtovou metodou a ve dvou letech ji maminka přihlásila na plavání. Přes počáteční odpor k vodě se jí plavání časem zalíbilo. Od roku 2014 je pravidelně nominována na reprezentační výjezdy, nejdříve juniorů a v roce 2015 se poprvé splněnými limity prosadila do nominace na MS dospělých, kde plavala 4x finále a udělala první důležité kroky k nominaci na paralympiádu v brazilském Riu, kde také nakonec startovala.

Je členkou plaveckého oddílu KONTAKT bB v Karlových Varech. Vendula studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, obor ergoterapie. V současné době pokračuje v náročném vysokoškolském studiu a doufá, že se jí v příštím roce povede skloubit státnice s přípravou na paralympiádu v Tokiu.

Tenista Jaroslav Šmédek se narodil s oboustrannou hluchotou. Díky implantátu je schopný alespoň na jedno ucho slyšet. Při hře jej však handicap příliš neomezuje, protože se mu daří nejen mezi neslyšícími sportovci, ale také na turnajích slyšících. Je deaflympijským šampionem z roku 2017. Za ten samý rok dokázal zvítězit v anketě Nejlepší handicapovaný sportovec roku. V roce 2018 vystoupal až na samotný vrchol mužského světového žebříčku tenistů se sluchovým handicapem. Jeho velkým vzorem je slavný hráč Rafael Nadal. Jaroslav je členem proslulého tenisového klubu v Prostějově. 
Ondřej se narodil v roce 1991 v Novém Telečkově a jeho hlavní sportovní disciplínou je triatlon zrakově postižených. O zrak v jednom oku přišel již hned po narození, ve svých 19 letech přestal vidět i na to druhé. Od prvních krůčků s vodicím psem a výběhů po boku traséra se dopracoval až k účasti na výkonnostně náročných celosvětových závodech.

V roce 2015 se začal naplno věnovat běhání, o rok později již absolvoval maraton na Velké čínské zdi. Následně se zaměřil na triatlon a nyní se plně věnuje splnění kvalifikačního limitu pro Letní paralympijské hry v Tokiu. V letošním roce stanovil nový světový rekord v Para Ultratriathlonu. Ondřej je také spisovatelem a pravidelným bloggerem.

Kateřina je cílevědomá sportovkyně, která je pro onemocnění dětskou mozkovou obrnou odkázána na elektrický vozík, díky němuž se může sama pohybovat. Na základní škole v Olomouci objevila paralympijský sport boccia, který je určený pro těžce handicapované sportovce. Závodně začala hrát za TJ Teplice. Je dlouholetou českou reprezentantkou s účastí na paralympijských hrách v roce 2016.

Je členkou pražského Sportovního klubu Jedličkova ústavu a Česká federace Spastic Handicap. S předstihem si zajistila účast na nadcházející paralympiádě v Tokiu. V rámci závodů je klasifikována do kategorie BC1, což znamená, že ke hře používá asistenta, který jí ve hře podává a kulatí míče.


Aleš je český paralympijský reprezentant v atletice. Od mala byl vedený k aktivnímu sportování - na velmi dobré úrovní hrál například fotbal. V roce 1999 se mu však stal úraz po skoku po hlavě do vody a život se mu otočil vzhůru nohama. Následovala série vyšetření a operací v nemocnicích a následných rehabilitací. I přes to všechno zůstal ochrnutý a pohybuje se už pouze na invalidním vozíku.

Na sport ale nezanevřel a začal zkoušet různé disciplíny spojené se sportem handicapovaných. Nadchlo ho ragby vozíčkářů a asi po dvou letech od úrazu začal navštěvovat tréninky. Poté si řekl, že by to chtělo ještě nějaký další sport jako kompenzaci. Do oka mu padla atletika. Začal trénovat hod oštěpem a diskem a vrh koulí. V ragby přes 12 let reprezentoval ČR a v atletice, kterou má nyní jako hlavní sportovní disciplínu, startoval na čtyřech paralympijských hrách. Je rovněž několikanásobným medailistou z evropských a světových šampionátů.