Stolní tenisté na IPC Open turnajích

29.05.2018

V první polovině května se těsně za sebou odehrály 2 turnaje okruhu IPC - Slovakia Open v Bratislavě a Slovenia Open v Lašku. Vzhledem k tomu, že v letošním roce je v Evropě výrazně redukován počet turnajů IPC série, byly oba turnaje kvalitně obsazeny nejen z pohledu počtu účastníků, ale především z pohledu výkonnostního. Oba turnaje byly výborným výkonnostním testem pro všechny naše hráče, především pro naše jedničky Ondřeje Vitvara a Denisu Macurovou.

Až na jednu výjimku naši hráči výsledkově neuspěli a potvrdili sobě a svým trenérům, že světová špička je stále daleko. Ale už o něco blíž, než byla před půl rokem.

Bližší informace a fotografie o reprezentaci stolního tenisu jsou k dispozici na www.czechteam-paratt11.cz.

Slovakia Open

Další z akcí s přívlastkem historicky první účast absolvoval čtyřčlenný reprezentační tým na mezinárodním turnaji Slovakia Open, jednom z turnajů na okruhu IPC. Účast to byla svižná a to nejen vzhledem k blízkosti Bratislavy. S ohledem na další akce se účast Denisy Macurové, Jany Feixové, Ondřeje Vitvara a Jana Pokuty omezila na soutěž dvouher, které měly být a byly výborným výkonnostním testem pro všechny naše hráče, především pro naše jedničky Ondřeje Vitvara a Denisu Macurovou. Přestože se Ondrovi podařilo získat první vítězství na turnajích IPC, což je velké povzbuzení do dalšího tréninku, v ostatních zápasech naši hráči v těžké konkurenci výsledkově neuspěli.

Slovenia Open

Tradičně vynikající turnaj, který je dlouhodobě hodnocen jako jeden z nejlepších turnajů mezi všemi turnaji IPC. Důkazem toho je fakt, že v Lašku se konalo IPC ME 2017 a hned v roce následujícím bylo do měst Laško a Celje přiděleno pořadatelství IPC MS 2018. Organizačně byl turnaj připraven excelentně, i když skromněji v porovnání s podzimním IPC ME z hlediska viditelné propagace a s menším důrazem na dodržování oficialit. Nic z toho nebylo na škodu, naopak to dodalo turnaji příjemnou neformální atmosféru.

Z hlediska sportovního měli naši hráči podle očekávání těžkou pozici v konkurenci nejlepších světových hráčů. V porovnání s podzimním IPC ME byla konkurence ještě výrazně silnější vzhledem k účasti neevropských zemí - turnaj se dá bez nadsázky označit jako neoficiální IPC mistrovství světa. Z pohledu hráčské konkurence jsou jakékoliv INAS turnaje vůči tomuto turnaji naprosto neporovnatelné, čehož důkazem je mj. fakt, že v mužské kategorii se mezi nejlepších 8 hráčů (a následně mezi 4 nejlepší hráče) dostal pouze vítěz INAS MS 2017 Lucas Creange. Identická situace byla v ženské kategorii, kde se mezi nejlepších 8 hráček dostala pouze semifinalistka INAS MS 2017 Magali Rousset.

Výsledkově z našich hráčů neuspěl nikdo, přesto herní zlepšení našich jedniček Denisy Macurové a Ondřeje Vitvara bylo jednoznačné, čemuž odpovídá i počet vyhraných setů - Denisa 4 vyhrané sety, z toho jeden prohraný zápas 2:3, Ondřej 2 vyhrané sety v prohraném zápasu 2:3. Zbývající hráči byli bez šancí na úspěch - Jana Feixová a Filip Zahálka plnili na turnaji roli hráčů číslo 2 pro týmové soutěže, aby týmové jedničky Denisa Macurová a Ondřej Vitvar mohly odehrát další kvalitní singlové zápasy v týmových soutěžích. Filip Zahálka navíc absolvoval klasifikační proces nutný pro účast na turnajích IPC.