Tisková zpráva k VIRTUS EUROPEAN SUMMER GAMES

18.07.2022

Evropské letní hry pro sportovce s mentálním znevýhodněním zahájeny

18. července 2022 - Evropské letní hry byly zahájeny v neděli 17. července v polském Krakově. VIRTUS EUROPEAN SUMMER GAMES 2022, jak zní oficiální název akce, je nejvýznamnější kontinentální akcí roku 2022 v kalendáři mezinárodní federace pro sportovce s intelektovým znevýhodněním VIRTUS, pod jejíž záštitou se letní hry konají. V rámci multisportovní akce proběhnou evropská mistrovství v devíti sportech. Čeští reprezentanti zabojují o co nejlepší výkony a výsledky ve čtyřech sportech - cyklistice, plavání, stolním tenisu a tenisu. Konkurenty českých sportovců budou soupeři z osmnácti zemí. Šampionát je také jednou z příležitostí kvalifikovat se na Global Games, největší sportovní akci určenou výhradně pro sportovce s mentálním postižením, která se uskuteční v roce 2023 ve francouzském Vichy.

Český reprezentační tým stolních tenistů se pokusí o medailový úspěch především v kategorii mužů. „Podle předběžných startovních listin bude v mužské kategorii o něco slabší konkurence než v kategorii žen. Hráči z Francie a Polska budou týmově zřejmě nad síly Pavla Richtera i Ondřeje Vitvara, ale kvalita soupeřů z dalších zemí by měla být srovnatelná s oběma našimi hráči. Favoritkami soutěží žen jsou hráčky z Francie, Turecka a Polska, kterým budou Marcela Červeňáková a Jana Feixová výsledkově vzdorovat jen obtížně,“ odhaduje Pavel Zahálka, garant stolního tenisu ČSMPS. Připomínáme, že turnaj plánovaně vynechává Denisa Macurová, žebříčkově nejvýše postavená česká hráčka kategorie II1 a neplánovaně vinou nemoci také Dita Anderová, hráčka světové špičky kategorie II2.

Soutěží v tenisu se zúčastní tři zkušení hráči v čele s Ondřejem Sedliským, dlouholetou českou jedničkou v kategorii II1 a mnohonásobným medailistou z vrcholných mezinárodních soutěží. Právě Ondřej bude mít na turnaji nejvyšší ambice, jak potvrzuje reprezentační trenér Jiří Jerhot: „Tenisová reprezentace odjíždí do Polska s cílem dosáhnout čtvrtfinálového umístění ve dvouhře mužů naší jedničky Ondřeje Sedliského. U Jakuba Jerhota a Josefa Huse uvítáme umístění v horní polovině startovního pole. Ve čtyřhře mužů a v soutěži družstev nás potěší umístění do pátého místa.“

Také v plavecké části výpravy najdeme tři sportovce. Jejich medailové ambice stručně naznačuje Matěj Palatý, šéf plavecké reprezentace na mistrovství: „Největší šanci na medailové umístění mají Jan Holub a Anna Kostomlatská. Naopak Nela Divošová je v reprezentaci nováčkem a jede hlavně sbírat zkušenosti.“

V cyklistických závodech budou Česko reprezentovat Vladislav Gittler a Robert Puddu. „Vláďa s Robertem chtějí po nucené mezinárodní COVID pauze navázat na sympatické výkony z poslední významné mezinárodní akce, kterou byly Global Games 2019 v Austrálii. Tehdy je čekala reprezentační premiéra se skromnými cíli - adaptovat se na mezinárodním poli a předvést výkony, se kterými bychom byli spokojeni. To se oběma do puntíku povedlo, v některých závodech byla na dohled i medailová umístění. V Polsku bychom chtěli navázat na minulé výkony a zúročit australské zkušenosti,“ zamýšlí se reprezentační trenér Aleš Mrázek.

Šampionát bude ukončen slavnostním ceremoniálem v sobotu 23. července 2022, kdy jsou také na programu závěrečné soutěže.

Oficiální stránky akce: https://vesg.eu
Průběžné zpravodajství: www.facebook.com/csmps.cz
Kontakt: Matěj Palatý; tel.: +420 605 959 653; e-mail: mpalaty@seznam.cz