TZ Tisková zpráva po ukončení VIRTUS EUROPEAN SUMMER GAMES

25.07.2022

Medaile z Virtus European Summer Games pro české sportovce

25. července 2022 - Evropské letní hry vyvrcholily v sobotu 23. července v polském Krakově závěrečným soutěžním dnem. VIRTUS EUROPEAN SUMMER GAMES 2022, jak zní oficiální název akce, byly nejvýznamnější kontinentální akcí roku 2022 v kalendáři mezinárodní federace pro sportovce s intelektovým znevýhodněním VIRTUS, pod jejíž záštitou se letní hry konaly. V rámci multisportovní akce proběhla evropská mistrovství v devíti sportech, kterých se zúčastnili sportovci z osmnácti zemí. Čeští reprezentanti se ucházeli o evropské medaile v˙cyklistice, plavání, stolním tenisu a tenisu. Po týdenním soutěžení na krakovských  sportovištích si medailová umístění odváží i česká reprezentace.

Jako první zasáhli do soutěží naši plavci a hned první den získali medailový úspěch. V dalších dnech se bohužel ukázalo, že to byl úspěch nejen první, ale také poslední. Tomu odpovídá i hodnocení Matěje Palatého, šéfa plavecké výpravy: „Výsledky plavců byly jako na houpačce. Jediná medaile je pro naši tříčlennou skupinu spíše neúspěch – v plánu byly alespoň dvě medaile. Nejlepším z plavců byl Jan Holub, který vybojoval medaili na 800 metrů volný způsob a téměř ve všech závodech předvedl osobní rekordy. Trochu zklamáním byly výkony Anny Kostomlatské. Anička sice vybojovala dvě čtvrtá místa, ale nejen já jsem čekal medaili. Forma nebyla ideálně načasovaná, navíc Annu trápily žaludeční potíže. Nela Divošová také zaplavala spoustu osobních rekordů a určitě nezklamala, nicméně v její kategorii II1 je konkurence opravdu obrovská. Na stupnici školního hodnocení by celková známka byla 2-.“

Šampionát provázelo v Polsku horké letní počasí, které nejsilněji pociťovali cyklisté. „Vladislav Gittler a Robert Puddu svým přístupem i výkony navázali na solidní vystoupení z minulých mezinárodních akcí a jejich výsledky překročily očekávání, která jsme stanovili před akcí. Vláďa a Robert absolvovali všechny tři vypsané závody. Robert jeden ze závodu nedokončil pro přetrvávající křeče dolní končetiny, které mohly být zapříčiněny hektickým sledem závodů. Ty byly vměstnány do pouhých tří dnů bez volného dne, navíc včetně každodenního cestování 120 kilometrů na sportoviště. Tohle mohlo být v kombinaci s vysokými teplotami nejen pro našeho závodníka abnormální zátěží. Výkonnostně jsme nepropadli, přesto na špičkové týmy ztrácíme vinou horšího materiálního a personálního zázemí. Medailový zisk z časovky dvojic je proto dokonalou vzpruhou a motivací pro sportovní přípravu,“ komentuje dění na cyklistickém okruhu reprezentační trenér Aleš Mrázek.

Stolní tenisté si z Krakova medaile nepřivezli (pokud nepočítáme "formálně" udělenou medaili za čtyřhru mužů), což není překvapením při neúčasti Denisy Macurové a Dity Anderové, nejlepších českých hráček kategorií II1 a II2. Přesto stolní tenisté odehráli solidní turnaj s dílčími úspěchy všech nominovaných. To potvrzuje Pavel Zahálka, garant stolního tenisu ČSMPS. „Žádná hitparáda, žádný propadák – i když bez medailového umístění, zahráli všichni hráči svůj standard a za svůj výkon se nemusí stydět. Kousíček od medaile skončili v mixu Ondřej Vitvar a Jana Feixová po prohře s favorizovanými soupeři 2:3 (9:11 v rozhodujícím setu). I v mužské týmové soutěži hráli Ondra Vitvar s Pavlem Richterem o třetí místo, bohužel také neúspěšně – a to bylo možná jediné zklamání vzhledem k přijatelné síle soupeřů. Dobrým výsledkem je čtvrtfinále Ondry Vitvara, i když to byla vzhledem k příznivému losu spíše splněná povinnost. Celkově se potvrdilo, že naši hráči, kteří se představili v Polsku, patří v kategorii II1 do evropského průměru. Z pohledu počtu a kvality účastníků turnaje se bohužel projevila dlouholetá negativní situace ve stolním tenisu hráčů s mentálním hendikepem, kdy pořádání turnajů pod hlavičkou různých mezinárodních federací (ITTF, VIRTUS, SUDS) vede k účasti menšího počtu hráčů a snížení sportovní úrovně jednotlivých turnajů. Tato situace měla vliv i na turnaj v Polsku, především (ale nejen) v kategorii II2-“

Nejlepší na konec - medailově nejúspěšnější byli v Polsku tenisté a to bez ohledu na to, že tenisový turnaj byl nejen mistrovstvím kontinentálním, ale také světovým. Medailovou bilanci přibližuje reprezentační trenér Jiří Jerhot: „Tenisová reprezentace odjížděla do Polska v˙˙očekávání silnější konkurence s cílem minimálně čtvrtfinálového umístění ve dvouhře mužů Ondřeje Sedliského a zbylých dvou hráčů v horní polovině startovního pole, v soutěži čtyřher a družstev s umístěním do pátého místa. Výsledky ale překonaly uvedené cíle. Ondřej Sedliský je mistrem Evropy jak ve dvouhře mužů, tak spolu s Josefem Husem i ve čtyřhře a družstvech. Josef Hus navíc obsadil ve dvouhře mužů třetí místo. V mistrovství světa obsadil Ondra Sedliský po finálových prohrách jak ve dvouhře, tak i čtyřhře (spolu s Josefem Husem) 2. místo. V soutěži družstev se naše dvojice umístila na třetím místě.“

Evropské letní hry byly zakončeny sobotním slavnostním ceremoniálem, ale pro sportovce už teď začíná příprava na další vrcholnou soutěž – VIRTUS GLOBAL GAMES 2023. Největší sportovní akce určená výhradně pro sportovce s mentálním postižením začíná ve francouzském Vichy už za necelý rok!

Kontakt: Matěj Palatý; tel.: +420 605 959 653; e-mail: mpalaty@seznam.cz